IKA Tube Mill Con. Agriculture Solution
Reference
A55514
Sales Unit
1 Piece
Grinding of seeds and grains without risk of cross-contamination: the agricultural industry and government health and food regulatory agencies require fast and accurate analysis of seeds, grains and food. Laboratories in these industries face the challenge of efficiently milling seeds and grains without the risk of cross-contamination during the milling process or the transfer of sample material to storage containers.
Grinding of seeds and grains without risk of cross-contamination: the agricultural industry and government health and food regulatory agencies require fast and accurate analysis of seeds, grains and food. Laboratories in these industries face the challenge of efficiently milling seeds and grains without the risk of cross-contamination during the milling process or the transfer of sample material to storage containers. In addition, reliably grinding very small sample quantities is difficult with most laboratory bench mills. The Tube Mill control Agriculture Solution package — consisting of the Tube Mill control batch mill and patented disposable plastic chambers with a volume of 40 ml — was specially assembled by IKA product experts to address these challenges.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| UNSPSC code | 41103800 |
| Brand | Ika |
| Manufacturer reference | 0010013298 |
| ISO code | PCE |
| eclass | 32010000 |
| leadtime | 10 |
| Warranty | 3 years |
| Speed/frequency | 5000 - 25000 rpm |
| Reference | A55514 |
| Weight | 2.7 kg |
| Overall dimensions | 180 x 170 x 300 mm |
| Sales Unit | 1 Piece |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.