IKA Tube Mill 100 Con. Pharma Solution
Reference
A55515
Sales Unit
1 Piece
Fast grinding of tablets without the risk of cross-contamination: many standardised test procedures in the pharmaceutical industry — such as pharmacopoeia tests described in official compendia (USP 905, PhEur 2.9.40) — require grinding and dissolution of tablets as a first step before further analysis. The challenges in sample preparation include avoiding cross-contamination between sample batches, time-consuming cleaning and often small sample quantities.
Fast grinding of tablets without the risk of cross-contamination: many standardised test procedures in the pharmaceutical industry — such as pharmacopoeia tests described in official compendia (United States Pharmacopeia (USP 905), European Pharmacopoeia (PhEur 2.9.40)) — require grinding and dissolution of tablets as a first step before further analysis. The challenges in sample preparation include avoiding cross-contamination between sample batches, time-consuming cleaning and often small sample quantities. The Tube Mill 100 control Pharma Solution package — consisting of the Tube Mill 100 control batch mill and patented disposable plastic chambers with a volume of 100 ml (MT 100.10) — was specially assembled by IKA product experts to address these challenges. Grinding, storage and transport of samples takes place in a closed, disposable grinding chamber, which eliminates the risk of cross-contamination between different batches.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| UNSPSC code | 41103800 |
| Brand | Ika |
| Manufacturer reference | 0010013309 |
| ISO code | PCE |
| eclass | 32010000 |
| leadtime | 10 |
| Warranty | 3 years |
| Speed/frequency | 5000 - 25000 rpm |
| Reference | A55515 |
| Weight | 2.8 kg |
| Overall dimensions | 180 x 212 x 300 mm |
| Sales Unit | 1 Piece |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.