IKA Tube Mill 100 Control
Reference
A55513
Sales Unit
1 Piece
The world's first patented Tube Mill 100 control is a batch mill with disposable grinding chambers, eliminating the risk of cross-contamination and the effort of cleaning.
The world's first patented Tube Mill 100 control is a batch mill with disposable grinding chambers that eliminates the possibility of cross-contamination and the effort of cleaning. It accommodates larger grinding chambers with a maximum volume of 100 ml (MT 100). The grinding chamber and cover are made of a transparent material so grinding tests can be observed at any time.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| UNSPSC code | 41103800 |
| Brand | Ika |
| Manufacturer reference | 0020007144 |
| ISO code | PCE |
| eclass | 32010000 |
| leadtime | 10 |
| Warranty | 3 years |
| Speed/frequency | 5000 - 25000 rpm |
| Reference | A55513 |
| Weight | 2.8 kg |
| Overall dimensions | 180 x 212 x 300 mm |
| Sales Unit | 1 Piece |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.