IKA Uttd Control Pharma Solution
Reference
A55421
Sales Unit
1 Piece
Crushing and dissolving of tablets for subsequent analysis: many standardised test procedures in the pharmaceutical industry, such as the pharmacopoeia tests described in official compendia (USP 905, PhEur 2.9.40), require the crushing and dissolution of tablets as a first step before further analysis. The challenges in sample preparation include avoiding cross-contamination between batches, time-consuming cleaning and often small sample quantities.
Crushing and dissolving of tablets for subsequent analysis is a mandatory first step in numerous standardised pharmaceutical test procedures, including pharmacopoeia tests described in the United States Pharmacopeia (USP 905) and the European Pharmacopoeia (PhEur 2.9.40). The UTTD Control Pharma Solution has been specially developed by IKA product experts to overcome the typical challenges of sample preparation, including cross-contamination between batches, time-consuming cleaning procedures and small sample quantities. The package includes the powerful ULTRA-TURRAX® Tube Drive P control homogenising system, designed for universal use. With a speed range of 400–8,000 rpm, an integrated timer and 36 W of power, the system delivers maximum flexibility and reproducibility. Voltage: 100–240 V.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| UNSPSC code | 41103800 |
| Brand | Ika |
| Manufacturer reference | 0010013297 |
| ISO code | PCE |
| eclass | 32010000 |
| leadtime | 10 |
| Warranty | 3 years |
| Speed/frequency | 400 - 8000 rpm |
| Reference | A55421 |
| Weight | 1.3 kg |
| Overall dimensions | 122 x 54 x 178 mm |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Timer | Yes |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.