IKA ICC Basic Pro 12 Inline Process Viscometer
Reference
A55701
Sales Unit
1 Piece
IKA simplifies the configuration of your temperature control system with ready-to-connect packages containing all necessary accessories. This package includes the ICC basic compact immersion circulator, the IB 12 pro stainless steel bath (size M) and the BL.ICC large bath bridge.
Fully equipped for immediate use, this IKA ready-to-connect package provides everything needed for reliable temperature control right out of the box. The ICC basic compact immersion circulator covers a temperature range from room temperature +10K (at 1000 rpm) to 150 °C with adjustable capacity, a heating power of 2000 W and a total power consumption of 2100 W at 230 V. The package also includes the IB 12 pro stainless steel bath (size M) and the BL.ICC large bath bridge; overall dimensions are 354 x 461 x 388 mm, bath opening 255 x 127 mm (max. 292 x 147 mm), and immersion depth 85 mm–125 mm.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| ISO code | PCE |
| Manufacturer reference | 0010000414 |
| eclass | 32010819 |
| leadtime | 10 |
| Brand | Ika |
| UNSPSC code | 41102400 |
| Reference | A55701 |
| Heating power | 2000 W |
| Weight | 15.09 kg |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Overall dimensions | 145 x 340 x 200 mm |
| Warranty | 3 years |
| With display | Yes |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.