IKA ICC Basic Eco 8 Inline Process Viscometer
Reference
A55699
Sales Unit
1 Piece
IKA simplifies the configuration of your temperature control system with ready-to-connect packages containing all necessary accessories. This package includes the ICC basic compact immersion circulator, the IB 8 eco plastic bath (size S) and the BS.ICC small bath bridge.
Fully equipped for immediate use, this IKA ready-to-connect package provides everything needed for reliable temperature control right out of the box. The ICC basic compact immersion circulator covers a temperature range from room temperature +10K (at 1000 rpm) to 150 °C with adjustable capacity, a heating power of 2000 W and a total power consumption of 2100 W at 230 V. The package also includes the IB 8 eco plastic bath (size S) and the BS.ICC small bath bridge; overall dimensions are 320 x 335 x 349 mm, bath opening 188 x 105 mm (max. 227 x 118 mm), and immersion depth 85 mm–125 mm.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| ISO code | PCE |
| Manufacturer reference | 0008034900 |
| eclass | 32010819 |
| leadtime | 10 |
| Brand | Ika |
| UNSPSC code | 41102400 |
| Reference | A55699 |
| Heating power | 2000 W |
| Weight | 10.5 kg |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Overall dimensions | 145 x 340 x 200 mm |
| Warranty | 3 years |
| With display | Yes |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.