IKA ICC Basic Eco 18 C Inline Process Viscometer
Reference
A55715
Sales Unit
1 Piece
IKA facilitates the configuration of your temperature control system by offering ready-to-connect packages with all necessary accessories. This package includes the ICC basic compact immersion circulator, the IB 18 eco plastic bath (size L) and all associated accessories.
IKA facilitates the configuration of your temperature control system by offering ready-to-connect packages with all necessary accessories. This package includes: ICC basic compact immersion circulator, IB 18 eco plastic bath (size L), CL.ICC large cover, BL.ICC large bridge, PCS.ICC pump connection set and CC2 cooling coil. Overall dimensions are 338 x 584 x 349 mm, with a bath opening of 245 x 305 mm (max. 286 x 325 mm) and an immersion depth of 85 mm–125 mm.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| ISO code | PCE |
| Manufacturer reference | 0008035800 |
| eclass | 32010819 |
| leadtime | 10 |
| Brand | Ika |
| UNSPSC code | 41102400 |
| Reference | A55715 |
| Heating power | 2000 W |
| Weight | 13.84 kg |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Overall dimensions | 145 x 340 x 200 mm |
| Warranty | 3 years |
| With display | Yes |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.