IKA ICC Basic Pro 20 C Inline Process Viscometer
Reference
A55716
Sales Unit
1 Piece
IKA facilitates the configuration of your temperature control system by offering ready-to-connect packages with all necessary accessories. This package includes the ICC basic compact immersion circulator, the IB 20 pro stainless steel bath (size L) and all associated accessories.
IKA facilitates the configuration of your temperature control system by offering ready-to-connect packages with all necessary accessories. This package includes: ICC basic compact immersion circulator, IB 20 pro stainless steel bath (size L), BL.ICC large bridge, CL.ICC large cover, PCS.ICC pump connection set and CC2 cooling coil. Overall dimensions are 354 x 641 x 388 mm, with a bath opening of 255 x 309 mm (max. 292 x 325 mm) and an immersion depth of 85 mm–125 mm.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| ISO code | PCE |
| Manufacturer reference | 0008036000 |
| eclass | 32010819 |
| leadtime | 10 |
| Brand | Ika |
| UNSPSC code | 41102400 |
| Reference | A55716 |
| Heating power | 2000 W |
| Weight | 18.18 kg |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Overall dimensions | 145 x 340 x 200 mm |
| Warranty | 3 years |
| With display | Yes |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.