IKA ICC Basic Pro 9 C Inline Process Viscometer
Reference
A55713
Sales Unit
1 Piece
IKA facilitates the configuration of your temperature control system by offering ready-to-connect packages with all necessary accessories. This package includes the ICC basic compact immersion circulator, the IB 9 pro stainless steel bath (size S) and all associated accessories.
IKA facilitates the configuration of your temperature control system by offering ready-to-connect packages with all necessary accessories. This package includes: ICC basic compact immersion circulator, IB 9 pro stainless steel bath (size S), BS.ICC small bridge, CS.ICC small cover, PCS.ICC pump connection set and CC2 cooling coil. Overall dimensions are 374 x 377 x 388 mm, with a bath opening of 195 x 100 mm (max. 230 x 121 mm) and an immersion depth of 85 mm–125 mm.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| ISO code | PCE |
| Manufacturer reference | 0008035900 |
| eclass | 32010819 |
| leadtime | 10 |
| Brand | Ika |
| UNSPSC code | 41102400 |
| Reference | A55713 |
| Heating power | 2000 W |
| Weight | 15.07 kg |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Overall dimensions | 145 x 340 x 200 mm |
| Warranty | 3 years |
| With display | Yes |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.