IKA RC 2 lite recirculating chiller
Reference
A45725
Sales Unit
1 Piece
Compact recirculating chiller with powerful 400 W cooling capacity, designed for simple cooling tasks down to -10 °C. The RC 2 lite is the perfect peripheral device for the cooling of rotary evaporators, reflux condensers or as a cooling source for devices that dissipate heat with the help of a heat exchanger.
Compact recirculating chiller with powerful 400 W cooling capacity, designed for simple cooling tasks down to -10 °C. The RC 2 lite is the perfect peripheral device for the cooling of rotary evaporators, reflux condensers or as a cooling source for devices that dissipate heat with the help of a heat exchanger (e.g. double-walled grinding containers, cooled incubators, laboratory reactors, cooling coils). Its compact footprint makes it easy to integrate into any laboratory bench setup.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| ISO code | PCE |
| Manufacturer reference | 0025006624 |
| eclass | 32010000 |
| leadtime | 8 |
| Brand | Ika |
| UNSPSC code | 41103814 |
| Reference | A45725 |
| Heating power | 250 W |
| Weight | 24.5 kg |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Overall dimensions | 225 x 385 x 430 mm |
| Warranty | 3 years |
| With display | Yes |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.