IKA RC 5 Basic
Reference
A55743
Sales Unit
1 Piece
Powerful recirculating chiller, designed for external cooling applications up to -30°C. The energy-efficient chiller is operated with an eco-friendly refrigerant and reaches a high power density.
Designed for external cooling applications, the IKA RC 5 Basic reaches temperatures as low as -30°C while maintaining a comparatively small lab footprint thanks to its high power density. The energy-efficient unit operates with an eco-friendly refrigerant, supporting sustainable laboratory practice. The speed-controlled PEEK pump enables indirect, continuous adjustment of both maximum pressure and flow rate, ensuring reliable and flexible cooling performance.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| ISO code | PCE |
| Manufacturer reference | 0004181000 |
| eclass | 32010819 |
| leadtime | 10 |
| Brand | Ika |
| UNSPSC code | 41102400 |
| Reference | A55743 |
| Heating power | 1100 W |
| Weight | 37.5 kg |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Overall dimensions | 310 x 546 x 490 mm |
| Warranty | 3 years |
| With display | Yes |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.