IKA Multidrive Basic M20 Successor Package
Reference
A55509
Sales Unit
1 Piece
The IKA Multidrive Basic M20 Successor Package handles a wide range of crushing tasks regardless of whether samples are hard, soft or fibrous. In combination with the milling chamber MI 250-S, it is especially suited for dry grinding of hard and brittle substances.
With a 1000 W output and variable speeds from 3000 to 20 000 rpm, the Multidrive Basic guarantees excellent crushing results across a wide range of sample types. The interval operation mode is a key advantage during coarse crushing of hard samples or for extra thorough blending. In combination with the milling chamber MI 250-S, the unit is especially suited for dry grinding of hard and brittle substances. This successor package provides a direct replacement for the M20 line while maintaining proven IKA quality.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| UNSPSC code | 41101701 |
| Brand | Ika |
| Manufacturer reference | 0010010965 |
| ISO code | PCE |
| eclass | 32010000 |
| leadtime | 10 |
| Warranty | 3 years |
| Speed/frequency | 3000 - 20000 rpm |
| Reference | A55509 |
| Weight | 8.5 kg |
| Overall dimensions | 300 x 350 x 250 mm |
| Sales Unit | 1 Piece |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.