IKA Multidrive Control MT Package
Reference
A55511
Sales Unit
1 Piece
Crushing without cross-contamination — this is possible with the MultiDrive control package including autoclavable disposable tubes MT 150 for dry samples. MT 150 is a disposable tube with a typical stainless steel beater.
Crushing without cross-contamination — this is possible with the MultiDrive control package including autoclavable disposable tubes MT 150 for dry samples. MT 150 is a disposable tube with a typical stainless steel beater. The plastic milling tube can be autoclaved, which effectively prevents cross-contamination even when the tube is used multiple times.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| UNSPSC code | 41101701 |
| Brand | Ika |
| Manufacturer reference | 0010007083 |
| ISO code | PCE |
| eclass | 32010000 |
| leadtime | 10 |
| Warranty | 3 years |
| Speed/frequency | 3000 - 20000 rpm |
| Reference | A55511 |
| Weight | 8.5 kg |
| Overall dimensions | 300 x 350 x 250 mm |
| Sales Unit | 1 Piece |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.