IKA ICC Control Pro 9 Inline Process Viscometer
Reference
A55705
Sales Unit
1 Piece
IKA facilitates the configuration of your temperature control system by offering “ready for connection“ packages with all necessary accessories. Package includes - ICC control compact immersion circulator - IB 9 pro stainless steel bath (size S) - BS.ICC small bridge Total: 374 x 377 x 388 mm Bath opening: 195x 100 mm * Max.
IKA facilitates the configuration of your temperature control system by offering “ready for connection“ packages with all necessary accessories. Package includes - ICC control compact immersion circulator - IB 9 pro stainless steel bath (size S) - BS.ICC small bridge Total: 374 x 377 x 388 mm Bath opening: 195x 100 mm * Max. bath opening: 230 x 121 mm** Immersion depth. 85 mm–125 mm *Dimensions to set plate at the bottom of bath.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| ISO code | PCE |
| Manufacturer reference | 0008035500 |
| eclass | 32010819 |
| leadtime | 10 |
| Brand | Ika |
| UNSPSC code | 41102400 |
| Reference | A55705 |
| Heating power | 2000 W |
| Weight | 14.06 kg |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Overall dimensions | 145 x 340 x 200 mm |
| Warranty | 3 years |
| With display | Yes |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.