IKA ICC Control Eco 8 Inline Process Viscometer
Reference
A55704
Sales Unit
1 Piece
IKA facilitates the configuration of your temperature control system by offering “ready for connection“ packages with all necessary accessories. Package includes - ICC control Compact Immersion Circulator - IB 8 eco Plastic bath (size S) - BS.ICC Small bridge total: 320 x 335 x 349 mm bath opening: 188 x 105 mm * max.
IKA facilitates the configuration of your temperature control system by offering “ready for connection“ packages with all necessary accessories. Package includes - ICC control Compact Immersion Circulator - IB 8 eco Plastic bath (size S) - BS.ICC Small bridge total: 320 x 335 x 349 mm bath opening: 188 x 105 mm * max. bath opening: 227 x 118 mm ** Immersion depth. 85 mm–125 mm *Dimensions to set plate at the bottom of bath.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| ISO code | PCE |
| Manufacturer reference | 0008035300 |
| eclass | 32010819 |
| leadtime | 10 |
| Brand | Ika |
| UNSPSC code | 41102400 |
| Reference | A55704 |
| Heating power | 2000 W |
| Weight | 10.56 kg |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Overall dimensions | 145 x 340 x 200 mm |
| Warranty | 3 years |
| With display | Yes |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.