IKA ICC Control Pro 20 Inline Process Viscometer
Reference
A55708
Sales Unit
1 Piece
IKA facilitates the configuration of your temperature control system by offering “ready for connection“ packages with all necessary accessories. Package includes - ICC control compact immersion circulator - IB 20 pro stainless steel bath (size L) - BL.ICC large bridge total: 354 x 641 x 388 mm bath opening: 255 x 309 mm * max.
IKA facilitates the configuration of your temperature control system by offering “ready for connection“ packages with all necessary accessories. Package includes - ICC control compact immersion circulator - IB 20 pro stainless steel bath (size L) - BL.ICC large bridge total: 354 x 641 x 388 mm bath opening: 255 x 309 mm * max. bath opening: 292 x 325 mm ** Immersion depth. 85 mm–125 mm *Dimensions to set plate at the bottom of bath.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| ISO code | PCE |
| Manufacturer reference | 0008035600 |
| eclass | 32010819 |
| leadtime | 10 |
| Brand | Ika |
| UNSPSC code | 41102400 |
| Reference | A55708 |
| Heating power | 2000 W |
| Weight | 16.33 kg |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Overall dimensions | 145 x 340 x 200 mm |
| Warranty | 3 years |
| With display | Yes |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.