IKA ICC 100 Lite Eco 8
Reference
A55694
Sales Unit
1 Piece
The compact immersion circulators of the lite series are powerful and of high quality, with a focus on essential basic functions, excellent performance and efficient operation. ICC 100 lite is suitable for tempering liquids up to 100 °C and internal circulation.
The compact immersion circulators of the lite series are powerful and of high quality, with a focus on essential basic functions, excellent performance and efficient operation. ICC 100 lite is suitable for tempering liquids up to 100 °C and internal circulation. To make configuration of your temperature control system as convenient as possible, IKA offers ready-to-connect packages with all the necessary accessories. Package includes: ICC 100 lite compact immersion circulator, IB 8 eco plastic bath (size S) and BS.ICC lite bath bridge, small.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| ISO code | PCE |
| Manufacturer reference | 0010013176 |
| eclass | 32010819 |
| leadtime | 10 |
| Brand | Ika |
| UNSPSC code | 41102400 |
| Reference | A55694 |
| Heating power | 2000 W |
| Weight | 4.2 kg |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Overall dimensions | 135 x 303 x 180 mm |
| Warranty | 3 years |
| With display | Yes |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.