IKA ICC 150 Lite Pro 9
Reference
A55696
Sales Unit
1 Piece
The compact immersion circulators of the Lite series are powerful and high-quality, focusing on essential basic functions, excellent performance and efficient operation. The ICC 150 lite is suitable for tempering liquids up to 150 °C.
Reliable temperature control and outstanding build quality define the ICC 150 lite, IKA's compact immersion circulator from the Lite series, capable of tempering liquids up to 150 °C. The integrated pressure/suction pump enables the ICC 150 lite to be used for both internal and external applications, greatly extending its versatility in the laboratory. With a heating power of 2000 W and a total power consumption of 2100 W at 230 V, the unit delivers fast, precise results. To make configuration of your temperature control system as convenient as possible, IKA offers ready-to-connect packages with all the necessary accessories.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| ISO code | PCE |
| Manufacturer reference | 0010013199 |
| eclass | 32010819 |
| leadtime | 10 |
| Brand | Ika |
| UNSPSC code | 41102400 |
| Reference | A55696 |
| Heating power | 2000 W |
| Weight | 4.7 kg |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Overall dimensions | 135 x 303 x 180 mm |
| Warranty | 3 years |
| With display | Yes |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.