Precision balance Kern 1200g, prec. 0,001 g
Reference
A52165
Sales Unit
1 Piece
High-quality precision balance with comfortable graphic display and 0,001 g precision.
- Convenient recipe-weighing with the recipe database, up to 99 recipes can be stored, each with up to 20 recipe ingredients with name and target value
- Internal memory for complete recipes with name and target value of the recipe ingredients. User guidance through display
- Rapid and efficient operation thanks to the graphics display
- Dosage aid: High stability mode and other filter settings can be selected
- Simple, clear user interface on the display in the following languages: DE, EN, FR, IT, ES, PT
- Adjusting program CAL for quick setting of the balance accuracy using an external test weight at an additional price, see test weights
- Ring-shaped draught shield standard, weighing space ⌀×H 150×60 mm
- Protective working cover included with delivery
| Brand | KERN |
|---|---|
| Manufacturer reference | PLS 1200-3A |
| ISO code | PCE |
| eclass | 32010000 |
| UNSPSC code | 41111500 |
| With display | Yes |
| Reference | A52165 |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Overall dimensions | 210 mm x 340 mm x 120 mm |
| Precision | 0,001 g |
| Maximum draaggewicht | 1200 g |
| Working area | 150 mm x 60 mm |
| Calibration | Extern |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.