Ohaus Multi-Function Incubator Enviro-Genie, Digital, 230V, No Plug
Reference
A52005
Sales Unit
1 Piece
Multi-function incubator, temp. 4–75°C, rotation 1–35 rpm, rocking 2–70 rpm, stirring 1–1000 rpm, RS232, 230V no plug, 36 kg.
The Ohaus Multi-Function Incubator Enviro-Genie combines refrigerating, heating, rotating, rocking, stirring and shaking in one compact unit. Rotation: 1–35 rpm; rocking: 2–70 rpm; stirring: 1–1000 rpm. Timer up to 99 hours 59 minutes. LCD display, RS232. Chamber: 24 litres. Power: 230V, no plug. Net weight: 36 kg.
| Brand | Ohaus |
|---|---|
| UNSPSC code | 41104405 |
| ISO code | PCE |
| eclass | 32010000 |
| leadtime | 14 |
| Manufacturer reference | 83041365 |
| With display | Yes |
| Movement | Multi rotatie |
| Weight | 36 kg |
| Reference | A52005 |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Timer | Yes |
| Speed/frequency | 1 – 35 rpm (rotatie); 2 – 70 rpm (wiegen); 1 – 1000 rpm (roeren) |
| Resolution | 0,1 °C |
| Power supply | 100 – 240V |
| Temperature | 4 – 75 °C |
| Application | Hybridisatieprotocollen, nucleïnezuurincubatie, celkweekagitatie, immunokleuring, enzymreacties, DNA/RNA-extractie, Western blot incubatie, ELISA-plaatmenging |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.