KNF LIQUIPORT® NF 1.100 KT.18 S - Membrane liquid pump
Reference
A30590
Chemically resistant liquid transfer diaphragm pump. Offers wetted material combinations for optimal chemical resistance. Manual control of flow rate with LED indicator.
Flow Rate: 0.2–1.3 l/min
Pressure (max.): 4 bar (rel.)
Small footprint
Simple, intuitive operation
Manual control
Self-priming, can run dry
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| Brand | KNF |
| UNSPSC code | 41105100 |
| Manufacturer reference | 179096/153257 |
| ISO code | PCE |
| eclass | 32010000 |
| leadtime | 28 |
| Pressure | 4 bar |
| Delivery | 0,2 - 1,3 l/min |
| Note | IP65 |
| Overall dimensions | 130 x 99 x 177 mm |
| Weight | 0.8 kg |
| Reference | A30590 |
| Internal diameter connection(mm) | ID 8 |
| Pump head | PP |
| Membrane | PTFE covered |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.