Kern floor scale BID600k-1DS 300(600)kg 0.05kg
Reference
A57258
Sales Unit
1 Piece
The floor scale from the KERN BID family delivers excellent value with its multi‑range technology and high precision. The rugged, slip‑resistant steel platform and IP‑rated protection make it ideal for industrial environments. Optional interfaces such as RS‑232, USB, WiFi or Ethernet ensure seamless integration into existing systems.
| Brand | KERN |
|---|---|
| Manufacturer reference | BID 600K-1DS |
| ISO code | PCE |
| eclass | 32010000 |
| leadtime | 10 |
| UNSPSC code | 41111500 |
| With display | Yes |
| Reference | A57258 |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Overall dimensions | 1000×1000×108 mm |
| Precision | 0,05 kg |
| Maximum draaggewicht | 600 kg |
| Working area | 1000×1000 mm |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.