Kern balans PCB 300-2 300g - 0.01g
Reference
A57245
Sales Unit
1 Piece
The PCB 300‑2 is a compact and versatile laboratory balance designed for full Industry 4.0 integration. With the built‑in KERN Universal Port (KUP), interfaces such as RS‑232, USB, Bluetooth, WiFi, Ethernet or analogue outputs can be added easily without opening the housing. Features like PRE‑TARE, recipe weighing, checkweighing, programmable units and an anti‑shock system ensure fast, stable and highly accurate results. Ideal for modern laboratories and production environments.
| Brand | KERN |
|---|---|
| Manufacturer reference | PCB 300-2 |
| ISO code | PCE |
| eclass | 32010000 |
| leadtime | 14 |
| UNSPSC code | 41111500 |
| Precision | 0,01 g |
| With display | Yes |
| Reference | A57245 |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Overall dimensions | 163×245×65 mm |
| Precision | 0,01 g |
| Maximum draaggewicht | 300 g |
| Working area | D105mm |
| Options | RS 232 |
| Maximum load | 300 g |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.