IKA T 25 Digital LR
Reference
A56068
Sales Unit
1 Piece
Powerful disperser for volumes ranging from 1 to 2,000 ml (H₂O) with digital speed display and a wide speed range of 600 to 25,000 rpm.
The IKA T 25 Digital LR is a powerful 800 W disperser with a wide speed range of 600 to 25,000 rpm, enabling work at high circumferential speeds. The digital speed display provides precise process control for volumes ranging from 1 to 2,000 ml (H₂O). An extensive selection of dispersing shafts makes the instrument suitable for a broad range of applications. Its application range includes homogenization and dispersion tasks, including operation under vacuum in IKA laboratory reactors.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| UNSPSC code | 41101504 |
| Brand | Ika |
| Manufacturer reference | 0020008820 |
| ISO code | PCE |
| eclass | 32035201 |
| leadtime | 10 |
| Warranty | 3 years |
| Speed/frequency | 600 - 25000 rpm |
| Reference | A56068 |
| Weight | 2.5 kg |
| Overall dimensions | 87 x 271 x 106 mm |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Timer | No |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.