IKA RC 2 Control
Reference
A55741
Sales Unit
1 Piece
High-efficiency, temperature-stable recirculating chiller with a unique wireless controller, designed for cooling applications down to -30 °C with a powerful 400 W cooling capacity. The speed-controlled PEEK pump enables continuous, indirect adjustment of pressure and flow rate.
The RC 2 control is a high-efficiency, temperature-stable recirculating chiller distinguished by its unique wireless controller, which enables particularly flexible operation in the laboratory. With 400 W cooling capacity, it is engineered for demanding cooling applications down to -30 °C. The speed-controlled PEEK pump allows continuous, indirect adjustment of maximum pressure and flow rate to suit a wide range of external circuits. An outstanding temperature stability of approximately ±0.05 K (at -10 °C) makes the RC 2 control suitable for even the most precision-critical applications.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| ISO code | PCE |
| Manufacturer reference | 0004173000 |
| eclass | 32010819 |
| leadtime | 10 |
| Brand | Ika |
| UNSPSC code | 41102400 |
| Reference | A55741 |
| Heating power | 300 W |
| Weight | 28.5 kg |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Overall dimensions | 220 x 475 x 525 mm |
| Warranty | 3 years |
| With display | Yes |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.