IKA Myplate
Reference
A55158
Sales Unit
1 Piece
The IKA myPlate combines the proven technical performance of the IKA colour squid and big squid magnetic stirrers with the option of creative personalisation through an interchangeable frame. Transform your stirrer into a unique personal object by displaying your favourite image on the work plate.
The myPlate builds on the outstanding technical characteristics of the proven IKA colour squid and big squid magnetic stirrers and adds a unique personalisation concept to the mix. The device comes supplied with a decorative image template that can be easily swapped for a photo or image of your choice via the convenient interchangeable frame. This turns one of the best magnetic stirrers from your daily lab routine into a canvas for your favourite pictures at the same time. With speeds up to 2500 rpm and a power consumption of just 4 W, the myPlate offers compact performance combined with a character entirely its own.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| Manufacturer reference | 0025005156 |
| UNSPSC code | 41102423 |
| ISO code | PCE |
| eclass | 32012800 |
| leadtime | 10 |
| Brand | Ika |
| Speed/frequency | 100 - 2500 rpm |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Timer | No |
| Overall dimensions | 152 x 30 x 164 mm |
| With display | Yes |
| Warranty | 3 years |
| Reference | A55158 |
| Weight | 0.76 kg |
| With heating function | No |
| Heating power | 4 W |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.