IKA MIXSTER SET 3
Reference
A55163
Sales Unit
3 pcs
The IKA MIXSTER SET 3 is a universal and compact mixing and twisting device with magnetic drive and three drive units for efficient parallel sample processing. Powerful mixing of up to 5 litres per position at a maximum speed of 3,000 rpm.
The IKA MIXSTER SET 3 is a versatile and compact mixing and twisting device with magnetic drive, equipped with three drive units for the simultaneous processing of multiple samples. In its default configuration, the device delivers powerful magnetic stirring of up to 5 litres at a maximum speed of 3,000 rpm and a viscosity of up to 500 mPas. The impressive stirring performance produces strong twister-like effects and delivers excellent mixing results in a very short time. A speed range of 100 to 3,000 rpm and a power output of 10 W make the MIXSTER SET 3 particularly well suited to high-throughput laboratory environments.
| Iso Code | PK |
|---|---|
| Manufacturer reference | 0020027389 |
| UNSPSC code | 41102423 |
| ISO code | PK |
| eclass | 32012800 |
| leadtime | 10 |
| Brand | Ika |
| Speed/frequency | 100 - 3000 rpm |
| Sales Unit | 3 pcs |
| Overall dimensions | 135 x 24 x 135 mm |
| With display | Yes |
| Warranty | 3 years |
| Reference | A55163 |
| Weight | 0.6 kg |
| With heating function | No |
| Heating power | 10 W |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.