IKA ICC 150 Lite Pro 12 C
Reference
A55711
Sales Unit
1 Piece
The compact immersion circulators of the lite series are powerful and of high quality, with a focus on essential basic functions, excellent performance and efficient operation. ICC 150 lite is suitable for tempering liquids up to 150 °C.
The compact immersion circulators of the lite series combine powerful performance with high quality, focusing on essential basic functions and efficient operation. ICC 150 lite is suitable for tempering liquids up to 150 °C. The integrated pressure/suction pump allows ICC 150 lite to be used for both internal and external applications. To make configuration of your temperature control system as convenient as possible, IKA offers ready-to-connect packages with all the necessary accessories.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| ISO code | PCE |
| Manufacturer reference | 0010013244 |
| eclass | 32010819 |
| leadtime | 10 |
| Brand | Ika |
| UNSPSC code | 41102400 |
| Reference | A55711 |
| Heating power | 2000 W |
| Weight | 4.7 kg |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Overall dimensions | 135 x 303 x 180 mm |
| Warranty | 3 years |
| With display | Yes |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.