IKA ICC 150 Lite
Reference
A55692
Sales Unit
1 Piece
The compact immersion circulators of the lite series are powerful and of high quality, with a focus on essential basic functions, excellent performance and efficient operation. ICC 150 lite is suitable for tempering liquids up to 150 °C.
The compact immersion circulators of the lite series are powerful and of high quality, with a focus on essential basic functions, excellent performance and efficient operation. ICC 150 lite is suitable for tempering liquids up to 150 °C. The integrated pressure/suction pump allows the device to be used for internal and external applications. For increased safety, ICC 150 lite is approved for use with flammable liquids in accordance with DIN 12876, safety class III.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| ISO code | PCE |
| Manufacturer reference | 0020105581 |
| eclass | 32010819 |
| leadtime | 10 |
| Brand | Ika |
| UNSPSC code | 41102400 |
| Reference | A55692 |
| Heating power | 2000 W |
| Weight | 4.7 kg |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Overall dimensions | 135 x 303 x 180 mm |
| Warranty | 3 years |
| With display | Yes |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.