IKA IC Control Pro 12 C Inline Viscometer
Reference
A55728
Sales Unit
1 Piece
IKA facilitates the configuration of your temperature control system by offering “ready for connection“ packages including all required accessories. Package includes - IC control immersion circulator - IB 12 pro stainless steel bath (size M) - PT 100.30 temperature sensor - CC1 cooling coil (already included in IC control device) - CM.IC medium cover - BS.IC small bridge total: 354 x 461 x 359 mm bath opening: 255 x 80 mm * max.
IKA facilitates the configuration of your temperature control system by offering “ready for connection“ packages including all required accessories. Package includes - IC control immersion circulator - IB 12 pro stainless steel bath (size M) - PT 100.30 temperature sensor - CC1 cooling coil (already included in IC control device) - CM.IC medium cover - BS.IC small bridge total: 354 x 461 x 359 mm bath opening: 255 x 80 mm * max. bath opening: 292 x 105 mm ** Immersion depth. 95 mm–135 mm *Dimensions to set plate at the bottom of bath.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| ISO code | PCE |
| Manufacturer reference | 0008040000 |
| eclass | 32010819 |
| leadtime | 10 |
| Brand | Ika |
| UNSPSC code | 41102400 |
| Reference | A55728 |
| Heating power | 2500 W |
| Weight | 11.56 kg |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Overall dimensions | 285 x 313 x 291 mm |
| Warranty | 3 years |
| With display | Yes |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.