IKA HS 260 Control
Reference
A55373
Sales Unit
1 Piece
The HS 260 control open air reciprocating shaker is a reliable and efficient solution for laboratory applications requiring gentle mixing of samples, with a compact, flat design that fits easily into any lab space.
The HS 260 control open air reciprocating shaker is a reliable and efficient solution for laboratory applications that require gentle mixing of samples. Its compact and flat design makes it easy to integrate into any lab environment. With a maximum shaking weight of 7.5 kg, it accommodates a wide variety of vessel sizes and shapes. The integrated end point positioning function is particularly useful for automated, robot-controlled sampling.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| Brand | Ika |
| UNSPSC code | 41102423 |
| Manufacturer reference | 0003066700 |
| leadtime | 10 |
| ISO code | PCE |
| eclass | 32012800 |
| With display | Yes |
| Overall dimensions | 360 x 100 x 420 mm |
| Amplitude | 20 mm |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Warranty | 3 years |
| Timer | Yes |
| Reference | A55373 |
| Speed/frequency | 10 - 300 rpm |
| Weight | 8.8 kg |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.