IKA HBC 5 Control
Reference
A55731
Sales Unit
1 Piece
The HBC 5 control heated bath circulator heats up to a max. temperature of 250 °C.
The HBC 5 control heated bath circulator heats up to a max. temperature of 250 °C. It has a high quality stainless steel bath with a volume of 5 – 7 liters. The TFT display is in colour and illustrates all relevant parameters.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| ISO code | PCE |
| Manufacturer reference | 0004127000 |
| eclass | 32010819 |
| leadtime | 10 |
| Brand | Ika |
| UNSPSC code | 41102400 |
| Reference | A55731 |
| Heating power | 2500 W |
| Weight | 17.3 kg |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Overall dimensions | 275 x 406 x 500 mm |
| Warranty | 3 years |
| With display | Yes |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.