IKA CBC Visc Lite
Reference
A55734
Sales Unit
1 Piece
The CBC VISC lite heating and cooling bath circulator covers a wide temperature range from -25 °C to 125 °C and is designed to be combined with the IKA ROTAVISC viscometers. YOUR BENEFITS - Save time: A second beaker (600 ml) can be pre-tempered during the measurement.
The CBC VISC lite heating and cooling bath circulator covers a wide temperature range from -25 °C to 125 °C and is designed to be combined with the IKA ROTAVISC viscometers. YOUR BENEFITS - Save time: A second beaker (600 ml) can be pre-tempered during the measurement. - Perfect results: optimised water flow management in the insulated bath for fast and precise temperature control. - Improved ecological footprint: Equipped with eco-friendly natural refrigerant R290.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| ISO code | PCE |
| Manufacturer reference | 0020102007 |
| eclass | 32010819 |
| leadtime | 10 |
| Brand | Ika |
| UNSPSC code | 41102400 |
| Reference | A55734 |
| Heating power | 2000 W |
| Weight | 29 kg |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Overall dimensions | 414 x 392 x 505 mm |
| Warranty | 3 years |
| With display | Yes |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.