Falc Instruments STZ 100 Drying oven, Forced ventilation, 220°C, 100L
Falc Instruments STZ 100 Drying oven, Forced ventilation, 220°C, 100L.
- External frame is in galvanized steel sheet.
- Internal chamber is in Aisi 304 stainless steel.
- The closing handle is lockable.
- The radiation of heat occurs from the bottom upwards.
- Forced ventilation with the possibility of excluding the fan.
- The temperature controller has a dual display.
- The electronic temperature control is by microprocessor with PID action with PT 100 probe, solid-state
relay with high frequency response.
- On the instrument top there is a Ø9 mm through hole to access the room.
- The instrument is equipped with an adjustable safety thermostat.
- On the back of the instrument there is a chimney of Ø45 mm.
- Quick and easy maintenance.
| Manufacturer reference | 720.2089.20 |
|---|---|
| UNSPSC code | 23161503 |
| ISO code | PCE |
| eclass | 32010822 |
| leadtime | 21 |
| Brand | Falc Instruments |
| Power supply | 230V |
| Precision | ±4,0°C |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Warranty | 1 year |
| Heating power | 1200W |
| Reference | A33358 |
| Temperature | T°+10°C -> 220°C |
| Int. Dimensions | 400x400x560mm (LxBxH) |
| Volume | 100 L |
| Ventilation type | Forced convection |
| Ext. Dimensions | 680x640x780mm (LxBxH) |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.

