Cytiva Vacucap 60 capsule filter, PES (Supor), 0.1 µm
Reference
A50541
Sales Unit
10 pcs
Cytiva VacuCap 60 capsule filter, PES (Supor) membrane, 0.1 µm. Non-sterile. Bottle-top filter for clarification and prefiltration of particle-laden liquids. Pack of 10.
Cytiva VacuCap 60 capsule filter, PES (Supor) membrane, 0.1 µm. Non-sterile. Bottle-top filter for clarification and prefiltration of particle-laden liquids. Pack of 10.
| Iso Code | PK |
|---|---|
| Manufacturer reference | 4631 |
| Brand | Cytiva |
| ISO code | PK |
| eclass | 32010000 |
| leadtime | 5 |
| UNSPSC code | 41104925 |
| Sales Unit | 10 pcs |
| Reference | A50541 |
| Material | Modified acrylic |
| Weight | 560 g |
| Diameter | 60 mm |
| Overall dimensions | 445 × 195 × 90 mm |
| Application | Procesfiltratie, sterielfiltratie, farmaceutische productie |
| Sterile | No |
| Capacity | tot 5 L |
| Packing | by 10 |
| Pore | 0,1 µm |
| Volume | 3 L |
| Membrane | PES (polyethersulfone) |
| Pressure | 0,27 MPa (2,7 bar) |
| With certificate | No |
| pH | 3-12 |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.