Cytiva filter unit, 50 mm, sterile
Reference
A50609
Sales Unit
100 pcs
Cytiva PALL Petri dish 50 mm, sterile, without absorbent pads. For use with 47 mm membrane filters in microbiological quality control.
Cytiva PALL Petri dish, 50 mm diameter, sterile, without absorbent pads. For use with 47 mm membrane filters in microbiological analysis using the membrane filtration technique. Suitable for detection of Escherichia coli, coliforms, Pseudomonas aeruginosa, and other indicator organisms in water, beverages, and pharmaceutical fluids. Pack of 100.
| Iso Code | PK |
|---|---|
| Manufacturer reference | 7242 |
| Brand | Cytiva |
| ISO code | PK |
| eclass | 32010000 |
| leadtime | 5 |
| UNSPSC code | 41122101 |
| Sales Unit | 100 pcs |
| Reference | A50609 |
| Material | Polypropylene |
| Weight | 1.04 kg |
| Diameter | 50 mm |
| Overall dimensions | 295 × 145 × 130 mm |
| Application | Microbiologische kwaliteitscontrole, membraanfiltratie wateranalyse |
| Sterile | Yes |
| Diameter | 50 mm |
| Packing | by 100 |
| Grid | No |
| With certificate | No |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.