Cytiva, MagFunnel magnetic filter funnel, 47mm, 500 mL, polyphenylsulfone (PPSU)
Reference
A50417
Sales Unit
1 Piece
Cytiva MagFunnel magnetic filter funnel, 47mm, 500 mL, polyphenylsulfone (PPSU). Unique magnetic seal for one-handed placement — eliminates contamination risk. Autoclavable material (134 °C) for repeated sterilisation.
Cytiva MagFunnel magnetic filter funnel, 47mm, 500 mL, polyphenylsulfone (PPSU). Unique magnetic seal for one-handed placement — eliminates contamination risk. Autoclavable material (134 °C) for repeated sterilisation. polyphenylsulfone (PPSU) — high-performance engineering polymer with superior chemical resistance, autoclavable at 134 °C, ideal for repeatedly sterilisable filtration components.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| Manufacturer reference | 4238 |
| Brand | Cytiva |
| ISO code | PCE |
| eclass | 32010000 |
| leadtime | 5 |
| UNSPSC code | 41104925 |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Reference | A50417 |
| Weight | 380 g |
| Diameter | 47 mm |
| Overall dimensions | 215 × 110 × 110 mm |
| Application | Glasfiltratie, filterapparatuur |
| Sterile | No |
| Diameter | 47 mm |
| Packing | Individually packed |
| Membrane | NYLON |
| With certificate | No |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.