Cytiva capsule filter, PTFE, 50 mm, 0.2 µm
Reference
A50471
Sales Unit
10 pcs
Cytiva Acrovent capsule filter, PTFE, 0.2 µm, for venting. Hydrophobic PTFE membrane for sterile gas filtration and venting of tanks, vessels, and reactors.
Cytiva Acrovent capsule filter, PTFE, 0.2 µm, for venting. Hydrophobic PTFE membrane for sterile gas filtration and venting of tanks, vessels, and reactors.
| Iso Code | PK |
|---|---|
| Manufacturer reference | 4249 |
| Brand | Cytiva |
| ISO code | PK |
| eclass | 32010000 |
| leadtime | 5 |
| UNSPSC code | 41104925 |
| Sales Unit | 10 pcs |
| Reference | A50471 |
| Material | Polypropylene |
| Weight | 520 g |
| Diameter | 50 mm |
| Overall dimensions | 270 × 175 × 90 mm |
| Application | Procesfiltratie, sterielfiltratie, farmaceutische productie |
| Sterile | No |
| Diameter | 50 mm |
| Packing | by 10 |
| Pore | 0,2 µm |
| Membrane | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| With certificate | No |
| pH | 1-14 |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.