Cytiva Acropak 500 capsule filter, PES (Supor), 0.2 µm
Reference
A50706
Sales Unit
1 Piece
Cytiva AcroPak 500 capsule filter, PES (Supor), sterile. For sterile filtration at process scale.
Cytiva AcroPak 500 capsule filter, PES (Supor), sterile. For sterile filtration at process scale. Pack of 1.
| Iso Code | PCE |
|---|---|
| Manufacturer reference | 12995 |
| Brand | Cytiva |
| ISO code | PCE |
| eclass | 32010000 |
| leadtime | 21 |
| UNSPSC code | 41104915 |
| Sales Unit | 1 Piece |
| Reference | A50706 |
| Material | Polypropylene |
| Weight | 120 g |
| Overall dimensions | 180 × 75 × 75 mm |
| Application | Procesfiltratie, sterielfiltratie, farmaceutische productie |
| Sterile | Yes |
| Capacity | tot 50 L |
| Packing | Individually packed |
| Pore | 0,2 µm |
| Endotoxines | < 0,5 EU/mL |
| Membrane | PES (polyethersulfone) |
| Pressure | 2,7 bar |
| With certificate | No |
| pH | 3-12 |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.