Cytiva Acrodisc, syringe filter, 25 mm, glass fibre (GF), 1.0 µm, non-sterile
Reference
A50517
Sales Unit
1000 pcs
Cytiva Acrodisc syringe filter with GF prefilter/glass fibre (GF) final membrane (1.0 µm), 25 mm. Dual-layer design for turbid or particle-laden samples.
Cytiva Acrodisc syringe filter with GF prefilter/glass fibre (GF) final membrane (1.0 µm), 25 mm. Dual-layer design for turbid or particle-laden samples. Non-sterile. Luer lock fitting for secure, leak-free connection to standard syringes.
- Membrane: Glasvezel (GF)
- Pore size: 1.0 µm
- Diameter: 25 mm
- Sterility: Non-sterile
| Iso Code | PK |
|---|---|
| Manufacturer reference | 4529 |
| Brand | Cytiva |
| ISO code | PK |
| eclass | 32010000 |
| leadtime | 5 |
| UNSPSC code | 41104922 |
| Sales Unit | 1000 pcs |
| Color | White |
| Reference | A50517 |
| Material | Polypropylene |
| Weight | 3.12 kg |
| Diameter | 25 mm |
| Overall dimensions | 355 × 335 × 60 mm |
| Application | HPLC monstervoorbereiding, analytische filtratie, ionenchromatografie |
| Sterile | No |
| Capacity | max. 100 mL |
| Diameter | 25 mm |
| Packing | per 750 |
| Pore | 1 µm |
| Volume | 100 ml |
| Pressure | 5,2 bar |
| Grid | No |
| With certificate | No |
| pH | 1-14 |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.