Cytiva Acrodisc PSF syringe filter, 25 mm, GF/Nylon, 0.45 µm, non-sterile, 200 pcs, autopack
Reference
A50986
Sales Unit
200 pcs
Cytiva Acrodisc syringe filter with Nylon membrane, 25 mm diameter. Broad chemical compatibility with aqueous and organic solvents. Low extractables for reproducible HPLC results.
Cytiva Acrodisc syringe filter with Nylon membrane, 25 mm diameter. Broad chemical compatibility with aqueous and organic solvents. Low extractables for reproducible HPLC results. Non-sterile. Luer lock fitting for secure, leak-free connection to standard syringes.
- Membrane: Nylon
- Diameter: 25 mm
- Sterility: Non-sterile
| Iso Code | PK |
|---|---|
| Manufacturer reference | AP-4548 |
| Brand | Cytiva |
| ISO code | PK |
| eclass | 32010000 |
| leadtime | 15 |
| UNSPSC code | 41104922 |
| Sales Unit | 200 pcs |
| Color | White |
| Reference | A50986 |
| Material | Polypropylene |
| Weight | 820 g |
| Diameter | 25 mm |
| Overall dimensions | 400 × 165 × 80 mm |
| Application | HPLC monstervoorbereiding, analytische filtratie, ionenchromatografie |
| Sterile | No |
| Capacity | max. 100 mL |
| Diameter | 25 mm |
| Packing | by 200 |
| Pore | 0,45 µm |
| Volume | 100 ml |
| Membrane | NYLON |
| Pressure | 5,2 bar |
| Grid | No |
| With certificate | No |
| pH | 3-10 |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.