1 CHR sheets, 20 x 20cm
Reference
A52124
Sales Unit
100 pcs
Discover 1 CHR sheets, 20 x 20cm from Cytiva at Novolab. Need more info? Just contact us.
1 Chr cellulose chromatography roll is a 0.18 mm paper for general analytical separations.
- Pure cellulose produced entirely from the highest quality cotton linters with no additives of any kind.
- Manufactured and tested specifically for chromatographic techniques. This ensures the wicking capability and uniformity of capillary action that are important in chemical separations.
- Also widely used in protein and nucleic acid blotting.
Grade 1 Chr
The world standard chromatography paper. A smooth surface, 0.18 mm thick with a linear flow rate (water) of 130 mm/30 min. Good resolution for general analytical separations.
| Iso Code | PK |
|---|---|
| Manufacturer reference | 3001-861 |
| Brand | Cytiva |
| ISO code | PK |
| eclass | 32031600 |
| leadtime | 5 |
| UNSPSC code | 41104925 |
| Sales Unit | 100 pcs |
| Reference | A52124 |
| Material | cellulose |
| Overall dimensions | 20 x 20 cm |
| Dimension of sheet (LxW) | 20 x 20cm |
| Grade | 1 Chr = 0,18mm |
No price available or do you need more info for this product? Request your info with the form below.